HONORUJĄC SPRAWIEDLIWYCH

W tym tygodniu przez trzy dni będzie można posłuchać muzyki granej przez światowe sławy. Zaczyna się Festiwal Psalmów Dawidowych – międzynarodowe wydarzenie kulturalne, które ma wspomóc budowę więzi między dwoma niegdyś bardzo bliskimi narodami: polskim i żydowskim.  Odbędą się cztery koncerty, jeden w Jerozolimie i trzy w Polsce na Podkarpaciu, podczas których wystąpią same sławy wśród polskich i – co jest ogromną niespodzianką – żydowskich artystów.


Jest to już trzecia edycja Festiwalu, tym razem mająca na celu upamiętnienie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej – odznaczonych przyznawanym przez Instytut Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Zaplanowany został ku pamięci rodziny Ulmów, którzy ukrywając ośmiu Żydów poświęcili własne życie, ginąc wraz z nimi. Ma on na celu promocje tak szlachetnych wartości, jak dobro, piękno, prawda, patriotyzm, solidarność społeczna i pojednanie między ludźmi, a przede wszystkim szukanie wspólnych wartości łączących Polaków i Żydów, właśnie m.in. przez podjęcie tematyki Psalmów Dawidowych.

We wtorek 21 sierpnia o godzinie 19 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie wystąpią Benjamin Matis, tenor wraz z chórem chłopięco-męskim w przygotowaniu Mateusza Prendoty z Krakowa, a także Stanisław Soyka z Zespołem Cracow Singers.

W środę 22 sierpnia na stadionie sportowym w Kolbuszowej odbędzie się koncert podzielony na część żydowską i część polską. Wystąpią Shulem i Yaakov Lemmer, pianista Menachem Bristowski, Marcin Pospieszalski wraz z chórem – znany z koncertu Jednego Serca Jednego Ducha, a także kantorzy, m.in. Andrzej Lampert, Mieczysław Szczęśniak, Dariusz Malejonek, Agnieszka Cudzich, Lidia Pospieszalska i Agnieszka Musiał.

W czwartek 23 sierpnia w synagodze w Łańcucie będzie można posłuchać występu kantora Yaakova Lemmera i Menachema Bristowskiego.

Festiwal został objęty honorowym patronatem prof. dr. hab. Piotra Glińskiego Wiceprezesa Rady Ministrów – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami wydarzenia są Narodowe Centrum Kultury i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, a także Gmina Kolbuszowa, Powiat Łańcucki. Na koncert warto udać się zarówno dla uczczenia pamięci o Polakach ratujących Żydów, jak i dla poruszającej serca muzyki samych artystów, wśród których tego roku pojawią się światowej sławy kantorzy żydowscy. Wstęp jest wolny dla każdego miłośnika kultury.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content