MISTRZOSTWA POLSKI W BUDACH GŁOGOWSKICH

W dniach 18 – 20 września, na terenie województwa podkarpackiego odbywały się XII Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym osób niepełnosprawnych. Jeden z etapów mistrzostw, rozegrany został również na terenie gminy Głogów Młp. – w Domu Opieki Medycznej i Seniora Donum Corde w Budach Głogowskich.

Warto podkreślić, że było to pierwsze tak wysokie rangą wydarzenie w naszej gminie. W mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym osób niepełnosprawnych wystartowało około 60 zawodników z całej Polski.

W  niedzielnym etapie, rozgrywanym w  Budach Głogowskich kolarze mieli do pokonania 11 kilometrów. Startowali z podziałem na grupy w zależności od stopnia niepełnosprawności ( H1 – H5).  Wśród nich, znalazł się m. in. p. Rafał Wilk – zawodnik Stali Rzeszów, rywalizujący w klasie H4, który zdobył dwa złote medale. Triumfował on zarówno w Kielnarowej, gdzie wygrał wyścig w grupie H4, jak i na trasie w Budach Głogowskich – w indywidualnej jeździe na czas. To już kolejny złoty medal mistrzostw Polski w kolekcji p. Rafała.

W sobotnich rozgrywkach trasę 45 kilometrów najszybciej pokonał startujący w grupie H5 p. Krzysztof Plewa, natomiast w niedzielnym wyścigu, najlepszy czas spośród wszystkich zawodników osiągnął p. Rafał Szumiec z Krakowa, który rywalizował w klasie H3.

– Jest to ważne wydarzenie dla naszego środowiska, ponieważ jednym z zawodników oraz współorganizatorów wydarzenia jest p. Rafał Wilk – były żużlowiec pochodzący z Łańcuta, który po wypadku na torze i utracie władzy w nogach nie zaprzestał kariery sportowej i obecnie jest czołowym światowym zawodnikiem dyscypliny handbike – jest to rower napędzany siłą rąk. Pan Rafał pokazuje, jak osoba z niepełnosprawnością może pokonywać swoje słabości, być samodzielna oraz w pełni realizować swoje pasje. Kilkukrotnie gościł on już w naszym Ośrodku podczas spotkań z osobami niepełnosprawnymi i młodzieżą – mówi kierownik Centrum Natura Caritas w Budach Głogowskich, p. Daniel Jakubowski.