„NARODOWE CZYTANIE” W PRZEDSZKOLU

Ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie” pod honorowym patronatem prezydenta RP  organizowana jest już po raz 12. Jej celem jest przybliżanie dzieł polskiej literatury i zachęcanie do ich lektury. Przedszkolaki z Niepublicznych Przedszkoli w Budach Głogowskich i Rogoźnicy wzięły w niej udział po raz pierwszy i z pewnością nie ostatni. W sumie ponad 100 dzieci wysłuchało fragmentów dzieła „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.


Spotkanie z klasyką literacką w przedszkolu miało wyjątkowy charakter. Zaproszeni goście – panie Maria Witt, Dorota Kowal i pan Piotr Grygiel odczytali fragmenty powieści, które zostały specjalnie dobrane do możliwości percepcyjnych młodych słuchaczy. Następnie rozmowy i zagadki  potwierdziły, że choć utwór na pozór trudny bardzo dobrze został zrozumiany przez dzieci i był inspiracją do kolejnych twórczych aktywności. Dzieci malowały, jak wyobrażają sobie Jana i Cecylię oraz tworzyli pastelowe pejzaże. Pani Maria Witt znana szerszemu gronu jako malarka czynnie działająca w „Aktywnej Grupie Twórców” przy MGDK im. F. Kotuli w Głogowie Małopolskim, udzieliła przedszkolakom niezwykłej lekcji rysunku, prezentując wcześniej swoje obrazy i rysunki. Na pamiątkę spotkania ofiarowała przedszkolakom kilka z nich. Podsumowaniem spotkania było złożenie pamiątkowych pieczęci i dedykacji do egzemplarzy książki.

Inicjatywa wspólnego głośnego czytania i słuchania utworów literackich jest bardzo ważną lekcją kultury i szacunku do dorobku literackiego naszych najwybitniejszych pisarzy. Dzięki tej i innym akcjom propagującym rozwój czytelnictwa przełamuje się schematyczne podejście do dzieł, które traktują o ważnych aspektach życia społecznego i wydarzeń historycznych. Dzieci uczą się poprzez doświadczenie i obserwacje, dlatego dajmy im dobry przykład pokazując, że czas spędzony na lekturze książki jest bardzo dobrą formą spędzania czasu wolnego.

Wioleta Dworak
Żaneta Hul

           

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content