ODKRYJ Z NAMI PODKARPACIE – RZESZÓW

Konwent Pijarów fot. Krystian Kłysewicz

Wakacyjna pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza. Niech to jednak nie będzie przeszkodą by zaplanować atrakcyjny weekend, bez względu na pogodowe kaprysy. Rzeszów to jedno z tych miast, które znajduje się w centrum dziedzictwa kulturowego i historycznego Polski. Choćby z tych powodów warto zajrzeć do samej stolicy podkarpacia oraz w najbliższe okolice i zainspirować się ich pięknem.


RZESZOWSKIE PIWNICE – INTERAKTYWNA INSTYTUCJA KULTURY

Najmłodsi, (ale starsi również!) z pewnością będą się dobrze bawić podczas rozwiązywania gier i zagadek, będących elementami Interaktywnej Legendy. Dla tych, którzy wolą bardziej tradycyjny rodzaj zwiedzania i poznawania historii miasta polecamy ścieżkę Obrazy Historii.

W ODWIEDZINACH U MISIA USZATKA

Misia Uszatka oraz Colargola, Kubusia Puchatka, Kota Filemona, Smerfy czy Pszczółkę Maję spotkacie w jedynym takim w Polsce – Muzeum Dobranocek. W rzeszowskim muzeum znajdziecie unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci.

ODKRYJ DAWNY MOJŻESZÓW

Rzeszów nazywany na przełomie XIX i XX w. Mojżeszowem kryje wiele miejsc związanych z bogatą historią zamieszkujących dawniej miasto Żydów. Gdzie odnaleźć destylarnię Hirscha, gdzie powstawały wyborne likiery i rosolisy? Te, oraz wiele innych miejsc pozwoli odkryć trasa „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”.

W KWATERZE HITLERA I PRZECIWATOMOWYM SCHRONIE

Tajemniczy i niewidoczny z powietrza Tunel Schronowy dla pociągu sztabowego pod Górą Żarnowską w Strzyżowie. Jest to jedyny taki obiekt w Polsce. We wsi Stępina, znajduje się druga część kwatery Hitlera „Anlage Süd” – potężny naziemny schron kolejowy o długości 383 m. W miejscowości Blizna, wśród gęstych lasów znajduje się Park Historyczny. W samym Rzeszowie można zobaczyć schron przeciwatomowy „Marysieńka”, obiekt wybudowany już w czasie „zimnej wojny”.

NA SZLAKU ARYSTOKRATYCZNYCH HISTORII I POSIADŁOŚCI

Wzniesiony w XVII w. Zamek w Łańcucie to jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Na szlaku tym warto zwrócić jeszcze uwagę na Zespół Pałacowo-Parkowy, który jest siedzibą Muzeum w Przeworsku, Zamek w Rzeszowie oraz Pałac Letni Lubomirskich. Mniej znane, ale równie piękne są romantyczny Pałac w Zarzeczu oraz renesansowy Zamek Przecław.

W ZAGŁĘBIU GARNCARSKIM – OŚRODEK GARNCARSKI MEDYNA

Zwiedzając drewnianą chatę z XIX w. możemy odkryć, jak mieszkali i pracowali garncarze, jakich przedmiotów i mebli używali, gdzie spali. W nowoczesnym, oszklonym wnętrzu Sali wystawienniczej zwiedzamy chronologiczną ekspozycję medyńskiej ceramiki, gdzie oprócz tradycyjnych dzbanów czy mis możemy podziwiać designerskie siwaki. Wrażenie robi także wielki piec do wypału ceramiki.

W ŚWIECIE LASOWIAKÓW I RZESZOWIAKÓW

W Skansenie w Kolbuszowej, urokliwym miejscu otulonym gęstą zielenią lasów dawnej puszczy, poznamy właśnie ich kulturę i codzienne życie. Wędrując między drewnianymi zagrodami Lasowiaków, a także Rzeszowiaków zagłębisz się w świat, którego już nie ma, poznasz chłopską duszę.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content