PAMIĘCI OFIAR HOLOKAUSTU

W dniu wczorajszym,  w Głogowie Małopolskim odbyły się uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchody rozpoczął „Marsz Pamięci”. Delegacja młodzieży szkolnej przeszła pod głogowski kirkut i pomnik ofiar Holokaustu oraz mogiły Żydów zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w lesie Bór, koło Głogowa Małopolskiego. Tu upamiętniono ofiary zbrodniczego niemieckiego nazizmu minutą ciszy, a także złożono kwiaty i zapalono znicze.


W dalszej kolejności w sali widowiskowej MGDK odbyły się główne uroczystości gminnych obchodów z udziałem burmistrza Pawła Baja oraz świadka historii – Leszka Wołoszyńskiego, którego matka Józefa Wołoszyńska, została uhonorowana medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Pan Leszek podzielił się wspomnieniami o swojej matce przedstawiając jej wojenną historię. Następnie dyrektor MGBP Robert Borkowski przedstawił nagranie z wywiadem, którego udzieliła mu Teresa Mastalska – Chwiejczak. Opowiedziała w nim o zagładzie głogowskich Żydów podczas II wojny światowej. Wywiad przeplatany był fragmentami jej wspomnień oraz unikalnymi zdjęciami dokumentującymi zaginiony świat sprzed Holokaustu. Na zakończenie wyemitowany został film „Miłość w czasach Zagłady”, będący jednym z odcinków Głogowskiej Ścieżki Historycznej.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu to święto uchwalone w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

Organizatorami tegorocznego wydarzenia byli: Gmina Głogów Małopolski, Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Głogowie Młp., Szkoła Podstawowa w Głogowie Małopolskim, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Młp.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content