PAMIĘCI OFIAR HOLOKAUSTU

W miniony piątek – 25 stycznia obchodziliśmy w naszej gminie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości przygotowała Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna razem z tutejszą szkołą podstawową. Udział w niej wzięli również nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz delegacje z wybranych szkół z gminy.


Młodzież z SP oprowadziła uczestników obchodów po rynku opowiadając o materialnych i niematerialnych śladach żyjącej tu niegdyś społeczności żydowskiej. Budynki głogowskiego rynku okazały się mieć bogatą historię związaną z mieszkańcami tej narodowości. Zgromadzeni mieli okazję spojrzeć na znane im obiekty od zupełnie innej strony, niż postrzegają je na co dzień. Następnie wszyscy udali się pod kirkut, przy którym ustawiono znicze. Uczestnicy obchodów uczcili w ten sposób pamięć o pomordowanych.

Wśród zaproszonych gości znalazła się pani Barbara Grzybowska, która przyjechała do Głogowa Małopolskiego z Warszawy. Pani Barbara jest wnuczką Marii Ożóg – zamordowanej podczas wojny za pomoc udzielaną Żydom głogowianki. Wystąpiła ona przed młodzieżą, jako świadek historii. Opowiedziała o swojej babci, jej poświęceniu i bezgranicznej wierze w czynienie dobra, nawet jeśli wokół szalało samo zło.

Inny z zaproszonych gości, pan Andrzej Potocki, wygłosił ponad czterdziestominutową prelekcję na temat religii i kultury Żydów. Społeczność ta, jest dziś dla nas w pewien sposób egzotyczna, a zdanie na ich temat nierzadko pełne stereotypów i uprzedzeń. Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali wykładu gościa,  po czym nagrodzili go gromkimi brawami.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content