PIĘKNE DAMY W „LEŚNEJ WOLI”

Fot. Agnieszka Koryl; www.wdamskimsiodle.pl

Zapowiada się naprawdę ciekawie. Już 15 września w Stadninie Koni „Leśna Wola” odbędą się jedyne w swoim rodzaju zawody jeździeckie, w których zobaczymy amazonki w parze ze swoimi wierzchowcami, dosiadające je… z obiema nogami po jednej stronie, lecz wciąż dumnie patrząc do przodu, tak jak dawniej na prawdziwą damę przystało. Jest to nie tylko wielkie sportowe wydarzenie, ale i okazja, by poznać mniej znaną tradycję polskiego jeździectwa. Dodatkową atrakcją będą oryginalne konkursy i ciekawi goście – warto przeczytać, co się będzie działo.


Przez dwa dni trwania zawodów rozegrane będą nie tylko konkursy sportowe w ujeżdżaniu i skokach, ale i konkursy dodatkowe, przedstawione w intrygującej formie. Po ośrodku Stadniny Koni „Leśna Wola” spacerować wierzchem będą nie tylko ubrane na sportowo amazonki, ale i, tuż obok nich, prawdziwe damy w strojach z dawnych czasów lub w innych niecodziennych kostiumach. Nie zabraknie ani sportowych emocji, ani dobrej zabawy.

Co będzie się działo?

15 września:

  • Półfinał Małej Rundy w Ujeżdżeniu w Damskim Siodle
  • Półfinał Mistrzostw Polski Juniorów w Ujeżdżeniu w Damskim Siodle
  • Półfinał Dużej Rundy Mistrzostw Polski Amazonek w Ujeżdżeniu w Damskim Siodle
  • Półfinał Mistrzostw Polski Amazonek w Skokach przez Przeszkody w Damskim Siodle
  • Konkurs z oceną stylu Amazonki
  • Konkurs Strojów Historycznych – amazonki prezentują się konno w damskim siodle, w stroju „z obrazu”, nawiązującym do konkretnego dzieła dotyczącego jazdy po damsku, Uczestniczki przygotowują też opis stroju, w którym wyjaśniają, do jakiego dzieła on nawiązuje oraz opis poszczególnych jego części i związane z jego wykonaniem istotne fakty. Jest to bardzo widowiskowa konkurencja, która wymaga od amazonki oryginalnego pomysłu i precyzji w wykonaniu stroju. Dzięki temu widzowie na placu konkursowym będą mieli niecodzienną okazję zobaczenia replik strojów z poprzednich epok.
  • Konkurs Freestyle – amazonki zaprezentują się w dowolnie przygotowanym programie i stroju oraz do dowolnie wybranej muzyki. Konkurencja będzie prawdziwym pokazem kreatywności.
  • Konkurs Equitation – amazonki zaprezentują swoje umiejętności w jeździe w damskim siodle w sportowym stroju.

16 września:

  • Finał Małej Rundy w Ujeżdżeniu w Damskim Siodle
  • Finał Mistrzostw Polski Juniorów w Ujeżdżeniu w Damskim Siodle
  • Finał Dużej Rundy Mistrzostw Polski Amazonek w Ujeżdżeniu w Damskim Siodle
  • Finał Mistrzostw Polski Amazonek w Skokach przez Przeszkody w Damskim Siodle
  • Konkurs Potęgi Skoku w Damskim Siodle
  • Konkurs Elegancji w Damskim Siodle o nagrodę Prezesa Stowarzyszenia W Damskim Siodle – amazonki dosiądą koni się w strojach nawiązujących do historycznych lub osobiście wykonanym kostiumie tak, by zaprezentować się jak najbardziej ciekawie i elegancko; sędziowie ocenią ich pomysłowość za pomocą tabliczek z numerami od 1 do 5.
  • Przejazd dowolny dla początkujących – panie, które zapragną choć raz poczuć się jak prawdziwa dama z dawnych czasów, po uprzednim zgłoszeniu będą mogły w odpowiednim stroju dosiąść wierzchowca, prowadzonego przez doświadczonego w pracy z końmi luzaka. Oceniane będą nie umiejętności jeździeckie, ale ogólna prezentacja amazonki.
  • Konkurs Szampańskie Wyzwanie – amazonki będą musiały przejechać dwa okrążenia, trzymając w ręku kieliszek „szampana”. Wygrywa ta, której kieliszek po przejeździe będzie najbardziej wypełniony.
Fot. Marta Kralisz; www.wdamskimsiodle.pl

Zawitają też specjalni goście.

Na tę okazję do „Leśnej Woli” zaproszeni zostali specjalni goście – artyści, których twórczość z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom koni. Będzie można zobaczyć rzeźby autorstwa cenionej w Polsce Ewy Jaworskiej, a także spotkać się z dziennikarzem i autorem publikacji m.in. właśnie o związkach ludzi z końmi, który opowie również o swojej najnowszej książce.

Ewa Jaworska jest ikonopisarką i rzeźbiarką, której inspiracją często są właśnie konie. Wystawiała swoje dzieła w Pałacu w Walewicach oraz na IV i V Festiwalu Sztuki Jeździeckiej. Polski Związek Hodowców Koni przyznał artystce za jej twórczość nagrodę im. Michała Wierusza–Kowalskiego. W trakcie trwania Mistrzostw będzie można oglądać wykonane przez nią rzeźby. Co ciekawe, statuetka autorstwa rzeźbiarki wręczona zostanie jako nagroda główna w Konkursie Strojów Historycznych.

Ewa Jaworska

Piotr Dzięciołowski jest dziennikarzem, fotoreporterem, redaktorem naczelnym portalu HEJ NA KOŃ, a także autorem książek. Kilka z nich opowiada o związkach ludzi z końmi, ich relacjach w życiu prywatnym i zawodowym, np. na planach filmowych. Przez kilka dekad zajmował się fotografią polityczną. Był świadkiem najważniejszych wydarzeń krajowych. Dziesiątki jego zdjęć nabrały wymiaru historycznego. Dziś fotografuje przede wszystkim konie i ludzi sztuki. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, uczestniczył też w kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą (Paryż, Berlin, Moskwa). Dla koni zmienił dorosłe życie, osiadł nad Bugiem i tam pracuje. Wkrótce ukaże się jego kolejna książka „Malują, rysują, rzeźbią KONIE”.

Piotr Dzięciołowski
Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content