POBIEGLI W IMIĘ EKOLOGII

Niedzielne popołudnie pod pływalnią „Wodnik” w Głogowie Małopolskim przebiegło w bardzo sportowej atmosferze. To właśnie tego dnia, w okolicy stawu Traczewskiego zebrali się wszyscy ci, dla których sport i ekologia odgrywają ważna rolę. Wszystko to, za sprawą organizowanego tego dnia biegu pod nazwą „CROSS EKOLOGICZNY 3 MILE”.

Bieg główny poprzedziły zmagania dzieci, które zmierzyły się w różnych kategoriach wiekowych. Począwszy od najmłodszych – przedszkolaków, aż po starszych uczniów szkół podstawowych. Dzieci bardzo chętnie zaangażowały się w wydarzenie, o czym świadczyła wysoka frekwencja prawie we wszystkich kategoriach wiekowych. Uśmiechnięte twarze dzieci zdradzały jak wiele frajdy dostarczyło im wzięcie udziału. Każdy zawodnik, niezależnie od wyniku otrzymał pamiątkowy medal oraz sadzonkę drzewka, którą przekazało Nadleśnictwo Głogów Małopolski. Po odbyciu się wszystkich biegów z dziecięcych kategorii wiekowych, odbyła się dekoracja najlepszych uczestników. Zwycięzcy otrzymali puchary oraz nagrody. Organizatorzy przygotowali także specjalną niespodziankę dla wszystkich biorących udział w biegu dzieci – losowanie nagród. Takim sposobem wszystkie dzieci, nie tylko zwycięzcy mieli szansę na zdobycie ciekawych nagród w postaci gier planowych, mat do ćwiczeń, plecaków, skarbonek i innych.

Po odbyciu się wszystkich biegów z kategorii dziecięcych, nadszedł czas na marsz Nordic Walking i główny bieg dorosłych. Uczestnicy marszu, mieli za zadanie pokonać dystans 2 kilometrów, natomiast biegacze 3 mile, co daje około 4,8 km trasy. Jak mówili organizatorzy, nie była ona łatwa. Uczestnicy musieli zmierzyć się  z wąskimi ścieżkami, podbiegami oraz piaszczystymi podłożami, które wymagały od nich sporego wysiłku. Takie ukształtowanie terenu sprawiło, że nawet wprawieni biegacze dobiegali do mety mocno zmęczeni. Jednak, jak twierdzą organizatorzy i sami uczestnicy – w tym sporcie właśnie o to chodziło.

Jak przedstawiają się wyniki? W kategorii wiekowej kobiet K16, jedyną uczestniczką była Anna Rabiejewska z WŻW Rzeszów Team, która pokonała trasę w czasie 0:28:00.2. W kategorii K20, najlepsza okazała się Jadwiga Lis z Mrowli, z czasem 0:26:30.7. W kategorii K30 zwyciężyła Kinga Walania z TKKF Sokół, która pokonała trasę w czasie 0:22:10.9. Kategoria K40 należała do Doroty Róg z BBL Rzeszów z czasem równym 0:22:56.5. W kategorii K50 wystąpiła jedna uczestniczka – Alicja Skoczylas, z klubu „Szare Łosie”, która pokonała trasę w czasie 0:33:43.8. Wśród mężczyzn, w kategorii wiekowej K16 zwyciężył Szymon Szczepanik z Biegających Strzał z czasem 0:23:46.0. Kategoria K20 należała do Macieja Tomaszewskiego z JGB,, Sokół” Jarosław/Gukla Bratkowice, który zakończył bieg na mecie z czasem 0:19:19.4. W kategorii M30 zwyciężył Maciej Hasiak ze Stalowowolskiego Klubu Biegacza z czasem 0:18:26.5. W kategorii M40 najlepszy okazał się Piotr Róg z MPEC RZESZÓW, pokonał on trasę w czasie 0:20:00.2. W kategorii M50, zwyciężył Piotr Kopacz z Jelna z czasem 0:20:47.5. W ostatniej kategorii wiekowej – M60, najlepszy okazał się Jan Rzucidło z Bbl  z czasem 0:23:22.3.

W kategorii OPEN, najlepszy okazał się Maciej Hasiak ze Stalowowolskiego Klubu Biegacza. Wśród biegaczy z terenu naszej gminy, najlepszym wynikiem pochwalić się może Piotr Przywara z Mtu Aero Engines Polska, który zajął w tej kategorii 6 miejsce. Najszybszą kobietą okazała się również przedstawicielka naszej gminy – Kinga Walania z TKKF Sokół, która zajęła w tej kategorii 19 miejsce.

Serdeczne podziękowania należą się w szczególności organizatorom: Gminie Głogów Małopolski oraz burmistrzowi Pawłowi Bajowi i Stowarzyszeniu „Na Plus” we współpracy z Klubem Sportowym „Biegunka Team”, w ramach programu dofinansowanego za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania EUROGALICJA. Szczególne podziękowania należą się p. Andrzejowi Zwierzchowskiemu, który swoim zaangażowaniem mocno przyczynił się do organizacji oraz do miłego przebiegu wydarzenia, a także Magdalenie Zwierzchowskiej za przygotowanie poczęstunku dla uczestników. Dziękujemy także p. Anecie Ginter z LKS Głogovia, za zaangażowanie przy organizacji oraz wręczenie nagród zwycięzcom. Podziękowania należą się także sponsorom, dzięki którym zwycięzcy mogli otrzymać nagrody i inne potrzebne materiały: p. Mariuszowi Jodłowskiemu z Akademii Rozwoju Bezpieczeństwa M&M Prestige, Nadleśnictwu Głogów Młp. Oraz Pływalni Wodnik. Na podziękowanie zasłużyli również: Dorota i Jacek Tarnowscy, Alicja i Jacek Bednarz, Anna Gajecka, Dariusz Cynar oraz wolontariusze.

Niedzielny bieg miał nie tylko charakter sportowy, lecz także ekologiczny. Założeniem organizatorów było promowanie troski o środowisko w  którym żyjemy i uświadomienie problemów z jakimi zmaga się nasza planeta. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, zapraszamy na kolejne wydarzenia, które już niebawem odbywać się będą w naszej gminie.