POBIEGLI W IMIĘ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

W ubiegłą sobotę, na terenie głogowskiego Boru odbyła się IV edycja Biegu Zeloty. Na linii startu pojawili się biegacze nie tylko z terenu naszej gminy, lecz także wielu gości, co świadczy o renomie tego wydarzenia. Organizatorem biegu jak co roku było Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Sokół” w Głogowie Małopolskim. Honorowym patronatem wydarzenie objął burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj. Bieg współfinansowany jest z budżetu gminy Głogów Małopolski.

Tradycyjnie już, bieg rozpoczęto od złożenia kwiatów „W miejscu straceń więźniów politycznych…”, by następnie udać się na teren strzelnicy, gdzie trwały już przygotowania do biegu. Teren wokół strzelnicy przepełniony był fanami sportu oraz historii, gdyż należy pamiętać, że Bieg Zeloty obok promowania aktywności fizycznej ma też na celu zachowanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych.

Warto wyjaśnić, skąd nazwa „Bieg Zeloty”. „Zelota”, to pseudonim Franciszka Litwina, który był żołnierzem Armii Krajowej w Głogowie Małopolskim, a następnie kierownikiem Koła Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w gminie Głogów Młp. i Trzebownisko. To właśnie na jego cześć nazwano bieg „Biegiem Zeloty”.

Tuż po rozgrzewce, około godziny 11:00 rozpoczął się bieg, do startu którego sygnał dał tradycyjnie już burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj. Pierwsi spośród uczestników biegu ukończyli go już po kilkunastu minutach. W kategorii K16-29, najlepszym czasem pochwalić się może p. Monika Kuźniar reprezentująca klub CWKS Resovia Rzeszów, która dobiegła do mety w niespełna 19 minut i 8 sekund. Najlepszą reprezentantką naszej gminy okazała się p. Małgorzata Rąkoska z Głogowa Małopolskiego, która ukończyła bieg z czasem 0:27:44.4. W kategorii wiekowej K30-39 jako pierwsza na metę dobiegła p. Matylda Kowal z rzeszowskiego klubu „1989”, która uzyskała czas 0:19:33.2. W tej kategorii najszybszą reprezentantką naszej gminy okazała się p.  Gabriela Bazera z Głogowa Małopolskiego, która ukończyła bieg z czasem 0:27:03.3. Kategoria K40-49 należała do p. Doroty Róg z BBL Rzeszów, która dobiegła na metę z czasem 0:21:44.1. Wśród reprezentantek naszej gminy najszybsza okazała się p. Anna Kitowska z Zabajki z czasem 0:24:26.9. W kategorii K50-59 zwyciężyła Małgorzata Młodzińska z klubu Biegomania Lubaczów/ PKO BP. Najlepsza w naszej gminie okazała się p. Elżbieta Sycz z Głogowa Małopolskiego, która ukończyła bieg z czasem 0:28:43.3. W kategorii K60 wystartowała p. Elżbieta Sękowska z rzeszowskiego Klubu Morsów Sopelek, która dobiegła na metę w czasie 0:38:39.7.

Wśród mężczyzn, w kategorii  M16-29 najlepszy okazał się p. Szymon Zięba z klubu UKS TIKI TAKA KOLBUSZOWA z czasem 0:17:13.1. Najlepszym reprezentantem naszej gminy był p. Jacek Gut z Huciska, który wystąpił z ramienia klubu Black Jack Team z czasem 0:19:42.0. Kategoria M30-39 należała do p. Grzegorza Wójsa ze Stalowowolskiego Klubu Biegacza, który ukończył bieg z czasem 0:17:30.8. W kategorii M40-49 najszybszy okazał się p. Robert Jargiło ze Stalowowolskiego Klubu Biegacza, który dobiegł na metę w czasie 0:19:08.8. Wśród reprezentantów naszej gminy zwyciężył p. Waldemar Kochaniec z TKKF Sokół Głogów Małopolski, który ukończył bieg z czasem 0:22:14.4. Kolejna kategoria wiekowa należała do p. Piotra Kopacza z miejscowości Jelna, który uzyskał czas 0:20:06.7. Najlepszy w naszej gminie okazał się p. Artur Łoza z Zabajki, który ukończył bieg w czasie 0:24:22.1. W kategorii M60 zwyciężył p. Stanisław Młynarski ze Stalowowolskiego Klubu Biegacza, który pokonał trasę w czasie 0:23:49.8. Najszybszym reprezentantem naszej gminy w tej kategorii wiekowej okazał się p. Marek Rejus z TKKF Sokół Głogów Małopolski, który ukończył bieg z czasem 0:27:42.1.

W kategorii OPEN wśród mężczyzn zwyciężył p. Szymon Zięba. Najszybszą kobietą okazała się p. Monika Kuźniar. Nagrodzony został także uczestnik, który ukończył bieg jako ostatni.

Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom serdecznie gratulujemy. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy biegaczom, którzy zdecydowali się wziąć udział w IV edycji Biegu Zeloty oraz wszystkim, którzy poprzez swoją pracę i wsparcie – także finansowe przyczynili się do jego organizacji.