RUSZA PRODUKCJA NOWEGO FILMU

Po zakończonej sukcesem produkcji filmu „Swój nieznany” o Franciszku Kotuli, powstały plany zrealizowania przez gminę Głogów Małopolski kolejnego filmu, tym razem o Aleksandrze Ładosiu – rodowitym głogowianinie, który podczas okupacji hitlerowskiej ratował Żydów.


Świat o Aleksandrze Ładosiu dowiedział się całkiem niedawno, dzięki ukazaniu się w sierpniu 2017 r. artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej” informującego o działalności dyplomatów w poselstwie polskim w Bernie, w Szwajcarii, w czasie II wojny światowej. Aleksander Ładoś był wówczas konsulem w poselstwie i rozpoczął akcję ratowania Żydów znajdujących się pod okupacją niemiecką poprzez wystawianie im fałszywych paszportów poświadczających, że są obywatelami krajów położonych w Ameryce Południowej.

Aleksander Ładoś poprzez ojca Jana, urodzonego w Głogowie, powiązany był z naszym miastem. Gminie udało się pozyskać dotację z Podkarpackiej Komisji Filmowej na sfinansowanie realizacji filmu, w związku z czym zaprosiła do współpracy firmę Roland Film, która nakręciła film o Kotuli. Koordynatorem i opiekunem merytorycznym produkcji jest Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna. Pierwsze sceny nakręcone zostały w Warszawie i zawierają wywiady osób, które zajmowały lub nadal zajmują się badaniem dziejów działalności polskich dyplomatów w Bernie: dziennikarzy DGP Zbigniewa Parafinowicza i Michała Potockiego, historyczkę z Instytutu Pileckiego Monikę Maniewską oraz Sebastiana Ładosia, autora książki o Aleksandrze, spokrewnionego z naszym bohaterem.

Prace nad filmem potrwają jeszcze kilka miesięcy i zostaną najprawdopodobniej zakończone wiosną przyszłego roku.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content