STOWARZYSZENIE “GDZIEŚ TU” – A CO TO ZA DZIWOLĄG?

Po ponad roku działalności uznaliśmy, że jesteśmy mieszkańcom Gminy Głogów Małopolski winni wyjaśnienie. Co to właśnie jest ta organizacja z niebiesko-białym logo z wpisanym weń skrótem nazwy SGT i grafiką przedstawiającą kamerę, drzewka w kształcie instrumentów, chatkę i tańczącą parę.


Zrzeszyliśmy się na przełomie 2017 i 2018 r., za siedzibę obraliśmy nasze miasteczko – większość składu założycielskiego jest z nim związana. Powodem założenia stowarzyszenia była chęć pracy pożytecznej społecznie – w organizacji posiadającej osobowość prawną możliwości jest więcej, zaś podpierając się choćby numerem NIP czy wypisem z KRS jesteśmy wiarygodni w kontakcie z poważnymi instytucjami.

Jesteśmy miłośnikami historii, walorów Podkarpacia oraz tradycji kulturalnych i artystycznych. Pierwszym zauważalnym owocem naszej pracy jest rozwijana we współpracy z Miejsko Gminną Biblioteką Publiczną w Głogowie Młp. na czele z dyrektorem Robertem Borkowskim, (z czego się bardzo cieszymy) Głogowska Ścieżka Historyczna – cykl krótkich filmów poświęconych historii miasteczka i gminy. Mamy nadzieję, że, mimo nieprofesjonalnego charakteru, mieszkańcy odbierają je pozytywnie i dzielą się nimi ze swoimi bliskimi. Pod względem jakości technicznej odnotowaliśmy jednak w ciągu minionego roku duży postęp, co będzie można zobaczyć w przyszłych produkcjach. Obiecujemy nie zawieść Was i wspólnie dostarczać solidną dawkę wiedzy historycznej na nasze lokalne tematy.

Również każdy z nas, w mniejszym bądź większym stopniu jest fanem polskiej muzyki tradycyjnej – pojawiamy się z kamerami tam, gdzie odbywają się ciekawe wydarzenia związane z folklorem czy sztuką ludową. Naszym autorskim pomysłem jest Łojdiridi – pod tą śmieszną dla niektórych nazwą kryje się cykl otwartych spotkań z muzyką tradycyjną Rzeszowszczyzny – coś w rodzaju folkowego jam session. Do tej pory odbyły się trzy edycje: w Trzebownisku, Kolbuszowej Górnej i w Cmolasie, zaś 2 marca zapraszamy do Tyczyna na edycję czwartą. Dzięki uprzejmości zarządców ośrodków kultury możemy zapraszać chętnych muzyków oraz tancerzy i razem cieszyć się z ogromnego bogactwa naszej regionalnej muzyki, przekazując ją laikom np. w postaci warsztatów tanecznych. Nasza zabawa różni się od tego, co kojarzy się często z muzyką ludową – z występami scenicznymi na przeglądach czy oficjalnych uroczystościach. Tu formy są niestylizowane, zaś największy nacisk kładziony jest na integrację i dobrą zabawę, a przy okazji również spełniamy misję edukacyjną. W wydarzeniach biorą udział osoby w każdym wieku, co nas bardzo cieszy, bo wiemy również, że muzyka ludowa może kojarzyć się nieco pejoratywnie, jako coś przestarzałego i wstydliwego. Wtedy nagle okazuje się, że znajduje się grono młodych osób, które bawią się świetnie w rytm wściekłej polki czy sztajerka – granych przez wielopokoleniową, spontanicznie zwołaną “muzykę” (dawniej to określenie oznaczało zespół). W zamyśle jest to impreza wędrująca – lokalizacja konkretnej imprezy jest albo spontaniczna, wynikająca z naszych rozmów, lub, co zdarza się ostatnio – z woli instytucji chcącej nas ugościć. To cieszy nas bardzo i potwierdza sens naszego działania.

Bardzo chcielibyśmy tradycyjną muzykę i taniec niestylizowany widzieć częściej w Głogowie i miejscowościach gminy. Mamy się czym pochwalić: środowisko etnomuzykologiczne w całej Polsce doskonale zna takie nazwiska jak Franciszek Kotula, Henryk Kretowicz czy Henryk Marszał. Trzeba to wykorzystywać jako kolejny element promocji gminy. Mamy w miejskim parku świetną drewnianą podłogę i faktem jest, że zamiast użytkowania jej w celach słusznych jest dewastowana. Do wydarzeń z muzyką tradycyjną nadaje się idealnie ze względu właśnie na nawierzchnię czy wymiary. Pan Walenty Kotula wspominał kilka numerów Ziemi Głogowskiej temu, o potańcówkach w starej muszli koncertowej… Może by do tego wrócić? My jesteśmy chętni i gotowi do współpracy – służymy swoją zgromadzoną do tej pory wiedzą, energią, rękami, nogami i głowami.

Zainteresowanych działalnością Stowarzyszenia “Gdzieś Tu”, zachęcamy do odwiedzenia strony www.sgt.rzeszow.pl, gdzie można przejrzeć nasze dokonania. Chętnym, zapraszamy do zasilenia naszych szeregów.

Zarząd i członkowie Stowarzyszenia „Gdzieś Tu”

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content