„STRASZNE OPOWIEŚCI” CZYLI NOC SOBÓTKOWA

W sobotę 25 czerwca 2022 r. zapraszamy na wyjątkowe widowisko, które odbędzie się nad głogowskimi stawami. O godzinie 20:00 rozpocznie się spektakl plenerowy pt. „Straszne opowieści” w wykonaniu grupy teatralnej „Hrabia von Trupki” z MGDK w Głogowie Małopolskim.


Autorem scenariusza spektaklu oraz muzyki jest Piotr Grygiel i jak sam mówi „jest to dzieło inspirowane legendami i opowieściami Rzeszowszczyzny oraz korzenną muzyką ludową”. Bezpośrednio po spektaklu czeka nas koncert w wykonaniu zespołu „Kuranty”. Polecamy zabrać ze sobą kocyki.

A żeby już teraz wprowadzić wszystkich w klimat wydarzenia, podajemy garść ciekawostek na temat „Sobótki”…

Pochodzenie tego określenia nie jest jednoznacznie wyjaśnione. Jedna z hipotez mówi o pochodzeniu słowa sobótka od „sabatu”, czyli spotkania, zlotu złych mocy. Sobótkowe „spotkania” były pełne czarów, magii i rozpustnych obrzędów, co może świadczyć o prawdopodobieństwie tej teorii. Kolejne źródła zwracają uwagę, że być może nazwa wzięła się od nazwy dnia – Soboty, był to prawdopodobnie święty dzień dla Słowian. Znana jest także legenda o Sobótce, pięknej dziewczynie, która została zmordowana w najkrótszą noc roku. 

W noc sobótkową poszukuje się kwiatu paproci. Według wierzeń słowiańskich paproć zakwitała tylko w noc świętojańską. Szczęśliwy znalazca kwiatu mógł cieszyć się nadchodzącym szczęściem i bogactwem. Legenda o kwiecie paproci znana jest w podaniach słowiańskich, francuskich, niemieckich i skandynawskich.

W tę noc puszczano również wianki. Wróżba ta przeznaczona jest dla panien i kawalerów, którzy czekają na wielką miłość. Wianek powinno się wrzucać do rzeki, aby wraz z prądem odpłynęły stare uczucia do byłych partnerów. Wianek powinien być wyłowiony przez kawalera, w innym przypadku właścicielka nie zazna miłości przez cały rok. Jeżeli chłopak nie wyłowi żadnego wianka z rzeki, następny rok przeżyje w samotności.

Innym popularnym zwyczajem było palenie Ogni Sobótkowych zwanych również Ogniami Świętego Jana. Wokół ognisk gromadziła się przede wszystkim młodzież, a panny na wydaniu w białych sukniach i wieńcach z ziół na głowach, przepasane bylicą, trzymając się za ręce tworzyły taneczne kręgi, tańczyły i śpiewały, prosząc w swych pieśniach św. Jana o gorącą, odwzajemnioną miłość i szczęśliwe zamążpójście. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich oczyszczały i chroniły przed złymi mocami. Czasami skakano przez ogień parami: chłopcy i dziewczęta. Udany skok ze złączonymi dłońmi wróżył im szybki ślub i udane małżeństwo.

Do ognisk wrzucano zerwane dnia poprzedniego zioła: bylicę, dziurawiec, czarny bez, biedrzeniec, łopian, leszczynę i wiele innych roślin, które niekiedy wcześniej zostały poświęcone w kościele. Dym ze spalonych w ognisku świętojańskim ziół chronił przed czarownicami, złym urokiem i wszelkim złem.

Zapraszamy serdecznie na głogowskie sobótki. Będzie to słowiańsko, odrobinę mrocznie i z pewnością przyjemnie spędzony wieczór!

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content