SZERSZENIE I OSY – JAK UNIKNĄĆ UŻĄDLENIA?

W ciągu ostatnich tygodni pojawiało się coraz więcej zgłoszeń o interwencję w sprawie usunięcia gniazd owadów, gnieżdżących się przy domach. Z tego powodu Ochotnicza Straż Pożarna w Głogowie Małopolskim przypomina o zasadach, których należy przestrzegać w przypadku kontaktu z rojem szerszeni, os lub innych owadów błonkoskrzydłych.


W JAKI SPOSÓB ZGŁOSIĆ WYSTĘPOWANIE GNIAZDA?

Zgłaszający występowanie roju lub gniazda powinien podać standardowe dane oraz poinformować w miarę możliwości o rodzaju owadów, miejscu ich usytuowania oraz czy występuje zagrożenie związane z przebywaniem w obiekcie ludzi, a w szczególności dzieci i osób o ograniczonej zdolności poruszania się.

JAK ZAPOBIEGAĆ ZAGNIEŻDŻANIU SIĘ OWADÓW?

Owady zazwyczaj nie zakładają gniazd ani nie osiedlają się w części budynku z dnia na dzień, dzięki czemu można wcześniej zabezpieczyć się przed wystąpieniem takiego zagrożenia. Regularny przegląd wszelkich szop, poddaszy, altanek i innych podobnych obiektów pozwala na wykrycie zaczątków gniazd i ich usunięcie. Warto również zabezpieczyć siatkami ochronnymi wszystkie otwory, przez które do środka dostać się mogą niechciane owady.

CO ROBIĆ W PRZYPADKU ZAUWAŻENIA GNIAZDA?

– Nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym, w przypadku, gdy owady zagnieżdżą się w budynku, należy opuścić pomieszczenie, w którym się znajdują.

– Nie należy próbować samodzielnie usuwać roju czy też gniazda.

– Nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnego typu przedmiotami, bądź spryskiwanie ich wodą lub środkami owadobójczymi.

– Należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności.

JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ PRZY KONTAKCIE Z SZERSZENIAMI LUB OSAMI?

– W przypadku ataku owadów nie powinno się od nich opędzać, gdyż to może je bardziej rozdrażnić. Lepiej osłonić głowę i twarz rękoma.

– Przed wyjściem z domu lepiej jest nie używać środków mocno perfumowanych (np. kremów, dezodorantów, szamponów czy płynów po goleniu)

– Owady przyciągane są także przez kwitnące kwiaty i dojrzałe, opadłe owoce, dlatego lepiej nie przebywać za długo w miejscach ich występowania. Lepiej też unikać jedzenia na zewnątrz słodkich owoców i przetworów.

– Powinno się unikać wzorzystej i jaskrawej odzieży, a zamiast tego wybierać bardziej stonowane kolory, takie jak biel, zieleń lub beż.

– Dobrze jest upewnić się, że kosze na śmieci są szczelnie zamknięte, żeby zapach resztek żywności nie przyciągał owadów.

– Wiele pszczół buduje gniazda na lub tuż pod powierzchnią ziemi, dlatego lepiej jest dwa razy się zastanowić, zanim zdecyduje się spacerować boso po łące.

– Pot i dwutlenek węgla przyciągają żądlące owady, więc przy gimnastyce lub innej aktywności ruchowej na świeżym powietrzu powstaje duże niebezpieczeństwo użądlenia.

CO ROBIĆ W PRZYPADKU UŻĄDLENIA?

– Miejsce użądlenia powinno jak najszybciej zostać zdezynfekowane.

– Niezwłocznie usunąć jad, aby jak najmniejsza jego ilość wniknęła do ciała. Jeśli jest więcej niż jedno użądlenie, w pierwszej kolejności usunąć jad z miejsc najbliższych drogom oddechowym, czyli z szyi i twarzy.

– Jeśli użądlenie znajduje się na kończynie, należy unieść ją do góry. Dzięki temu obrzęk będzie mniejszy.

– Na miejsce użądlenia można nałożyć zimny okład. To pozwoli na zmniejszenie bólu.

– Po użądleniu najlepiej jest położyć się i jak najmniej chodzić.

– Nie powinno się zostawiać osoby użądlonej samej.

– W przypadku uczulenia na jad lub silnego pożądlenia należy niezwłocznie uzyskać pomoc lekarską.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content