TRZY ROCZNICE W BUDACH GŁOGOWSKICH

4 czerwca był dla społeczności Bud Głogowskich ważnym dniem. Obchodziliśmy wtedy 30. rocznicę nadania naszej szkole imienia i sztandaru. Z naszym świętem zbiegły się inne ważne rocznice. Uczniowie Zespołu Szkół w Budach Głogowskich oraz mieszkańcy wsi spotkali się w kościele parafialnym, by uczcić trzy wspaniałe i ważne dla kraju, narodu oraz małej Ojczyzny – wsi i szkoły, rocznice.


Mowa tu oczywiście o trzydziestoleciu pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, czterdziestej rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny oraz trzydziestoleciu nadania szkole imienia Marii Konopnickiej i sztandaru. To właśnie trzydzieści lat temu, uczniowie zdecydowali o wyborze autorytetu – patrona szkoły, a rodzice ufundowali sztandar i pomogli w organizacji tak doniosłego dla środowiska wydarzenia.

Przygotowany przez panią Małgorzatę Wachek wraz z uczniami program artystyczny, opierał się na wskazaniu dzieciom i młodzieży wzorców osobowych, autorytetów oraz wielkich patriotów. W pierwszej części, odnosił się do wspaniałego pasterza oraz duchowego przewodnika narodu – Ojca Świętego Jana Pawła II i jego znamiennych słów wypowiedzianych podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Słowa te, głęboko zapadły w serca Polaków i dały impuls do walki o największą, najcenniejszą i najważniejszą wartość, jaką jest wolność, a przede wszystkim wolność Ojczyzny.

Kolejna, muzyczno-liryczna część poświęcona była patronce szkoły, wielkiej orędowniczce wolnej i sprawiedliwej Polski – Marii Konopnickiej. Wsłuchując się w muzykę Fryderyka Chopina, zgromadzeni mogli zapoznać się z biografią oraz lirykami poetki. Program zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty” – najpiękniejszej i najsłynniejszej przysięgi Polaków na przestrzeni dziejów.

Po części artystycznej, ks. proboszcz P. Zimny i ks. kanonik A. Bukała odprawili Mszę Świętą w intencji parafian, uczniów oraz Ojczyzny. W homilii, ks. proboszcz wspaniale nawiązał do czczonych rocznic, wskazując w cytowanych słowach Jana Pawła II drogowskazy dla przyszłych pokoleń.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content