PIĄTE ŁOJDIRIDI W STYKOWIE

Dzień 18 maja b.r.,  był w Stykowie małym świętem muzyki tradycyjnej. Po raz pierwszy na terenie Gminy Głogów Małopolski, zaś po raz piąty ogólnie – poprzednie miały miejsce w Trzebownisku, Kolbuszowej Górnej, Cmolasie i Tyczynie – odbyła się impreza pod nazwą Otwarte spotkanie z muzyką i tańcem Rzeszowszczyzny “Łojdiridi”.


Dla niewtajemniczonych – to cykl wydarzeń przybliżających tradycje muzyczne i taneczne regionu rzeszowskiego i lasowiackiego. Styków, jako, że leży na styku dwóch wspomnianych etnoregionów, oraz z racji sprzyjającej infrastruktury – klimatyczny, stary Dom Ludowy oraz plenerowa scena z drewnianą podłogą – idealnie nadaje się na miejsce organizacji tej imprezy. Organizatorem cyklu jest mające swoją siedzibę w Głogowie Stowarzyszenie “Gdzieś Tu”.

Z uwagi na miesiąc, w którym zorganizowano imprezę, organizatorzy w trakcie krótkich warsztatów zechcieli przybliżyć kilka pieśni poświęconych Matce Bożej. Mieszkańcy Stykowa ze smutkiem stwierdzili, że od dawna nie odbywają się tam nabożeństwa majowe pod kapliczkami – była to dobra okazja, żeby pod krzyżem w pobliżu kościoła parafialnego odśpiewać litanię “loretańską” i maryjne pieśni. Nabożeństwo poprowadził ks. proboszcz Wojciech Baran, przy asyście organisty, zaś licznie zgromadzili się mieszkańcy Stykowa oraz przyjezdni – uczestnicy warsztatów i potańcówki “Łojdiridi”. Po majówce, miały miejsce warsztaty rzeszowskich tańców – polki i oberka, które poprowadził Artur Szlachetka – tancerz i miłośnik kultury ludowej. Stałym elementem każdej edycji spotkań jest tradycyjna potańcówka, która zgromadziła ogromną rzeszę mieszkańców Stykowa oraz miłośników muzyki i tańca ludowego. Członkowie SGT zauważyli, że niektórzy uczestnicy byli obecni na wszystkich dotychczasowych edycjach.

Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich i Radą Sołecką, które odpowiedzialne były za przygotowanie bufetu i zabezpieczenie infrastruktury, a także przy pomocy Gminy Głogów Małopolski i Miejsko Gminnego Domu Kultury im. Franciszka Kotuli, które nieodpłatnie udostępniły infrastrukturę i sprzęt konieczny do przeprowadzenia imprezy.

Organizatorzy mają nadzieję, że oprócz zapewnienia dobrej rozrywki, wydarzenia te, przybliżają czasem nieco zapomnianą kulturę tradycyjną i pokazują, że jest ona w pełni wartościowa i wciąż żywa. Z radością również nawiążą współpracę z instytucjami, społecznościami lub działaczami przy organizacji kolejnych tego typu wydarzeń.

Stowarzyszenie „Gdzieś Tu”

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content