WIOSENNE SZCZEPIENIE LISÓW PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE

W dniu dzisiejszym rozpoczęła się wiosenna akcja szczepienia lisów, która potrwa do piątku 26 kwietnia.


Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie odbywają się za pomocą szczepionki doustnej, która jest podawana zwierzętom w formie przynęt. Dzięki temu, że lisy same spożywają szczepionkę, możliwe jest zaszczepienie większej liczby osobników w krótszym czasie, co przyczynia się do skuteczniejszego kontrolowania choroby.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.

W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Tego typu akcja to ważne przedsięwzięcie, które ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby oraz zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

Wścieklizna jest chorobą zakaźną, która może być śmiertelna dla ludzi i zwierząt, w tym również dla psów, kotów i innych zwierząt domowych. Lisie populacje są jednym z głównych nosicieli wirusa wścieklizny, dlatego też szczepienie tych dzikich zwierząt jest kluczowym elementem strategii kontroli choroby.

Wiosenne akcje szczepień lisów przeciwko wściekliźnie są również doskonałą okazją do monitorowania stanu populacji dzikich zwierząt oraz prowadzenia badań epidemiologicznych. Dzięki temu, że lekarze weterynarii mają bezpośredni dostęp do lisów, mogą prowadzić badania i analizy, które pomagają w zrozumieniu dynamiki choroby oraz opracowaniu skuteczniejszych strategii kontroli.

fot: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content