WODA NA WAGĘ ZŁOTA

Jest źródłem życia i od jej jakości zależy nasze zdrowie. Potrzebują jej ludzie, zwierzęta i rośliny. Mowa oczywiście o wodzie, której marnotrawstwo to także odpływ naszej gotówki. Problem zagrożenia brakiem wody dotyka nas co roku, jednak ostatnie dni pokazały, że wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i konsekwencji, jakie może ze sobą nieść jej brak. Przypominamy podstawowe zasady racjonalnego korzystania z wody w gospodarstwach domowych.


Rozwiązaniem przy malejących i niestabilnych zasobach słodkiej wody oraz rosnących cenach za jej użytkowanie jest ekologiczne zużycie. Podstawowe zasady racjonalnego wykorzystywania wody warto wprowadzić w każdym gospodarstwie domowym. Szczególnie teraz, kiedy grozi nam susza.

Przydomowe baseny. W upalne dni, z jakimi od dłuższego czasu mamy do czynienia sprawiają, że wielu z nas postawiło na ogrodowe baseny. Niestety, masowe napełnianie ich – jak miało to miejsce w ostatnich dniach – może wyczerpać zasoby wody, co z kolei powoduje jej brak w naszych gospodarstwach domowych. Jeżeli nie mamy do dyspozycji wody ze studni bądź zebranej wody deszczowej, postarajmy się przynajmniej ograniczyć ilość, jaką wlewamy do basenu oraz częstotliwość, z jaką ją wymieniamy.

Trawniki. Zamiast ciągle kosić, podlewać i nawozić trawnik, można zastąpić go łąką kwietną, która w ostatnim czasie wraca do łask wielu z nas. Łąka kwietna kosztuje nie tylko niewiele pracy (wymaga nawadniania jedynie w okresie długotrwałej suszy i koszenia najwyżej 2-3 razy w ciągu roku), ale jest też rozwiązaniem ekologicznym, wpływa bowiem na bioróżnorodność. Dodatkowo, najefektowniej wygląda na ubogich glebach. To idealna alternatywa dla trawnika zwłaszcza w przypadku rozległych działek lub rzadziej uczęszczanych przestrzeni w głębi ogrodu.

Zbierajmy deszczówkę. Jeśli mamy ogród lub działkę, możemy  zbierać deszczówkę i używać jej np. do podlewania roślin. Nie korzystamy wówczas z  bieżącej wody z sieci – oszczędzamy w ten sposób wodę i pieniądze.

Prysznic czy wanna – czyli jak oszczędzać wodę w domu? Warto pomyśleć również o tym, jak oszczędzać wodę w domu. Co opłaca się bardziej – prysznic czy wanna? Przeciętna kąpiel kosztuje około 2,30 zł. Pozornie niewiele, ale w skali roku to aż 840 zł. Możemy zaoszczędzić nawet połowę, jeśli będziemy korzystać tylko z prysznica. Jeśli lubimy kąpiele, nie musimy z nich rezygnować, warto ograniczyć jednak ich częstotliwość do około dwóch tygodniowo. Można także skrócić czas, który spędzamy pod prysznicem z 10 do 5 minut. Zakręcajmy wodę pod prysznicem podczas namydlania ciała. Zmniejszmy ciśnienie wody pod prysznicem. Kupmy specjalną słuchawkę, która pozwala regulować siłę przepływu wody. Wprowadzenie w życie tych kilku prostych zasad nie obniży naszego komfortu, a pozwoli w skali roku zaoszczędzić znaczną ilość wody i naszych pieniędzy.  

Korzystajmy ze zmywarki, zamiast zmywać tradycyjnie. Wbrew pozorom okazuje się, że zmywarki zużywają nawet do pięciu razy mniej wody niż w sytuacji, kiedy robimy to ręcznie. płukania). 

Zawsze zakręcajmy kran podczas mycia zębów czy golenia się. Gdy w tym czasie woda wciąż leci z kranu, tracimy jej nawet 9 litrów na minutę.

Używajmy pralki tylko wtedy, gdy jest już pełna. Tak jest oszczędniej i bardziej efektywnie. Alternatywą są programy do odświeżania ubrań lub programy ekologiczne – trwają one krótko i zużywają mniej wody i energii.

Pamiętajmy, że nasze działania, nie tylko przyczynią się do poprawy aktualnej sytuacji, lecz także korzystnie wpłyną na środowisko w przyszłości.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content