WODA WODZIE NIERÓWNA

Mineralna, źródlana, naturalna, lecznicza. Gazowana czy niegazowana. Smakowa lub nie. Wybór wód butelkowanych jest dziś bardzo duży. Czy jednak każda woda jest taka sama? Jak wynika z badań wody butelkowane weryfikujemy głównie pod kątem nazwy, a nie składu. Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się etykiecie kupowanego napoju.


Piękna pogoda i wysokie temperatury wystawiają na próbę nasze zdrowie. Podstawą w takie dni jest picie dużej ilości wody. Każdego dnia powinniśmy wypijać co najmniej dwa litry płynów, w tym przynajmniej półtora litra wody. Wodę należy pić przez cały dzień, nie tylko w momencie, aż poczujemy pragnienie, gdyż to oznaczać już będzie niekorzystny dla organizmu ubytek wody. Podpowiadamy kilka zasad, którymi warto się kierować przy jej wyborze.

Woda mineralna

Potocznie, o naturalnych wodach ze źródeł podziemnych mówi się „mineralne”. Ale nie każda woda butelkowana jest mineralna. Aby wodę można było nazwać mineralną musi ona zawierać określoną ilość soli mineralnych. Woda wysokozmineralizowana zawiera ponad 1500 mg soli mineralnych na litr, woda średniozmineralizowana od 500 do 1500 mg soli mineralnych na litr, a woda niskozmineralizowana do 500 mg soli mineralnych na litr. Woda wysokozmineralizowana dobrze sprawdzi się przy zwiększonym wysiłku fizycznym oraz w czasie upałów, kiedy składniki mineralne są wydalane razem z potem. Duża dawka minerałów nie jest jednak wskazana niemowlętom i osobom z nadciśnieniem tętniczym i schorzeniem nerek, tak więc nawet w przypadku picia wody niezbędne jest zachowanie zdrowego rozsądku. Informacji o ilości składników mineralnych należy szukać na etykiecie danej wody.

Woda źródlana

Woda źródlana nie różni się składem mineralnym od wody z kranu. Różnica tkwi w ich pochodzeniu. Woda źródlana pochodzi z naturalnych zasobów podziemnych i jest czysta chemicznie. Woda z kranu nie zawsze jest taka, szczególnie, kiedy czerpana jest ze studni lub płynie przez rurociągi. Woda źródlana zawiera mniej składników mineralnych i nie dostarcza też organizmowi wystarczająco dużo soli mineralnych, ale świetnie nadaje się do przygotowywania posiłków i napojów.

Woda lecznicza

Ma bardzo dużo składników mineralnych. Wysokozmineralizowane wody lecznicze można pić po konsultacji z lekarzem, ponieważ zbyt duże ilości soli mineralnych mogą szkodzić. Można je również przedawkować.

Woda smakowa

Większość oferowanych na rynku wód smakowych to napoje oparte na źródlanej wodzie z dodatkiem cukru, zagęszczonych soków, sztucznych barwników i konserwantów. Kiedy jednak mimo wszystko wolimy wodę smakową od zwykłej to warto wczytać się dokładnie w etykietę. Żeby dodać wodzie smaku dużo zdrowiej jest dodać plasterki świeżej mięty lub limonki i miętę.

Gazowana czy niegazowa?

Wszystko zależy od naszych upodobań. Dla niektórych woda gazowana jest bardziej orzeźwiająca, gdyż jej smak zostaje pobudzony przez bąbelki gazu. Wyjątek stanowią jedynie osoby z infekcjami gardła oraz problemami żołądkowo-jelitowymi, u których woda z bąbelkami może wzmagać dolegliwości (zgagę, niestrawność, ból) na skutek drażniącego działania na błony śluzowe przełyku i żołądka.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content