ODDANO HOŁD OFIAROM HOLOKAUSTU

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest symbolem naszej pamięci o sześciu milionach niewinnych osób, które zginęły podczas II wojny światowej. Dzięki żyjącym świadkom, a także publikacjom naukowym oraz uroczystościom upamiętniającym ofiary tamtych wydarzeń, poznajemy prawdę o bezprecedensowym ludobójstwie.


Nasza gmina po raz kolejny włączyła się w XV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Uroczystości rozpoczęły się przy pomniku „Pamięci Żydów Rzeszowa i okolic zamordowanych przez hitlerowców w 1942 r.” w głogowskim Borze oraz przed bramą kirkutu przy ulicy Topolowej. Tam oddano hołd wywiezionym i straconym ofiarom Holokaustu. Po odmówionych modlitwach złożono wieńce i zapalono światło pamięci ku czci pomordowanych Żydów, a wartę honorową przy miejscu straceń pełnił Samodzielny Pluton Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Głogowa Małopolskiego.

Następnie uroczystości przeniosły się do  Miejsko Gminnego Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskim, gdzie zostały przedstawione trzy prelekcje: Państwo Halpern w prezentacji pt. „Los rodziny Halpernów” opowiedzieli o historii swojej rodziny, następnie p. Walenty Kotula podzielił się swoimi wspomnieniami o Żydach mieszkających w mieście w wystąpieniu pt. „Pamięć o dawnych mieszkańcach pochodzenia żydowskiego z Głogowa Małopolskiego w pokoleniu powojennym”. Na koniec dyrektor MGBP dr Robert Borkowski przedstawił prezentację „Zagłada Żydów z Głogowa Małopolskiego we wspomnieniach Teresy Mastalskiej – Chwiejczak ”.

– Dla nas pamięć o pomordowanych Żydach jest bardzo ważna, (…) trzeba więc mówić młodzieży o ludobójstwie, aby czas nie zatarł śladów tej tragedii – powiedział podczas wystąpienia Szmuel Halpern.

W ramach obchodów odbyło się również zwiedzanie wystawy w MGBP poświęconej Holokaustowi, zwiedzanie parku miejskiego im. Aleksandra Ładosia w Głogowie Małopolskim i muralu na terenie centrum przesiadkowego przedstawiającego „Grupę Ładosia” a także wystawa „Głogowski sztetl”, która była prezentowana w Szkole Podstawowej. Zaproszeni goście odwiedzili również ratusz i zapoznali się z „Głogowską Ścieżką Historyczną” zawartą na obrazach rozmieszczonych na ścianach w Urzędzie Miejskim.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele gminy: Paweł Baj – burmistrz Głogowa Małopolskiego, sekretarz gminy Remigiusz Wzorek, dyrektor MGBP w Głogowie Młp. dr Robert Borkowski, członek stowarzyszenia „Lasowiacy” Walenty Kotula, komendant Komisariatu Policji w Głogowie Młp. nadkom. Waldemar Jędrzejewski, prezes GS Samopomoc Chłopska Bogusława Czachor – Kustra oraz delegacja Leśnictwa Głogów. W imieniu podkarpackiej kurator Malgorzaty Rauch przybył Dariusz Bzikot, obecni byli także dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy miasta i gminy.

Na obchody zostali zaproszeni również szczególni goście – prof. Wacław Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Szmuel Halpern wraz z żoną Tamar, którzy przylecieli z Izraela, aby uczcić pamięć ofiar Holokaustu, w tym pomordowanych Żydów i Polaków z terenu naszej gminy.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu to trudna lekcja historii stanowiąca przestrogę, do czego może doprowadzić rasizm, antysemityzm i skrajny nacjonalizm.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content