Z WIZYTĄ W DOMU KOMBATANTA

Historia współpracy Zespołu Szkół w Przewrotnem z Domem Kombatanta w Rzeszowie sięga września 2018 roku., to wtedy nasza placówka nawiązała charytatywną współpracę z tą instytucją. Pomysłodawczynią projektu była Pani  Agnieszka Mikayelyan, która zainteresowała  swoim pomysłem bratanicę. Następnie pomysł został przekazany do realizacji Samorządowi Uczniowskiemu w naszej szkole., którego aktywnymi działaczkami były Wiktoria i Agnieszka, wtedy uczennice klasy VIII. Dziewczyny bez chwili wahania, za zgodą Dyrektora Szkoły i opiekuna samorządu Uczniowskiego  rozpoczęły  współpracę trwającą do dnia  dzisiejszego.


 W Domu Kombatanta mieszka około stu podopiecznych, choć historie ich życia zapierają dech w piersiach, często są to osoby samotne i zapomniane. Po zapoznaniu się z historią podopiecznych, uczniowie bardzo chętnie przystąpili do współpracy, którą nadzorowali nauczyciele. Do projektu włączyli się również rodzice, którzy poświęcili  wolny czas, aby  zawieźć dzieci do Rzeszowa.  

Pierwszym etapem działań była akcja „Kartka dla Seniora”. Uczniowie własnoręcznie wykonali sto kartek świątecznych z okazji świąt Bożego Narodzenia, które za pośrednictwem Pani Agnieszki trafiły do każdego podopiecznego. Seniorzy z wielkim wzruszeniem,  prosili o odwiedziny, by mogli sami podziękować za to, że ktoś o nich pamiętał. Zaskoczeniem dla nas było również to, że kilkoro starszych osób wysłało dla uczniów symboliczne prezenciki i podziękowania. Pierwsze spotkanie uczniów naszej szkoły nastąpiło przed  świętami Wielkiej Nocy. Delegacja z naszej szkoły w dniu 5 kwietnia  2019 roku odwiedziła Dom Kombatanta, by osobiście złożyć życzenia, porozmawiać i osłodzić starszym ludziom codzienny dzień. Uczniowie częstowali  smakołykami oraz wręczyli symboliczny stroik świąteczny. Pani Agnieszka Mikayelyan, pomysłodawczyni  projektu oprowadziła  uczniów  po całym ośrodku, przedstawiając zalety i trudy jej  pracy. Jest to osoba, która oddała całe swoje serce temu co robi, nie oczekując w zamian nic, oprócz uśmiechu i zwykłego dziękuję. Praca w ośrodku wymaga wielkiego wysiłku i cierpliwości, czego uczennice naszej szkoły były świadkami.  Wyjazd był także wspaniałą lekcją historii, gdyż poznaliśmy bohaterów, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Starsi ludzie opowiadali, że doświadczyli  strasznych czasów II Wojny Światowej, lat okupacji oraz  terroru niemieckiego i stalinowskiego. Choć niechętnie powracają pamięcią do tamtych czasów, to na naszą prośbę, po raz kolejny opowiedzieli historie ze swojego życia.  Będąc w Domu Kombatanta uczniowie mieli zaszczyt poznać m. in.  najstarszą polską harcerkę, żołnierzy Armii Krajowej oraz sanitariuszkę Powstania Warszawskiego. Słuchając opowieści o ich życiu, poświęceniu, okrutnych czasach II Wojny Światowej i latach powojennej, stalinowskiej Polski, uczestnicy nie mogli opanować łez wzruszenia. Ta pierwsza wizyta utwierdziła uczniów w przekonaniu, że z pewnością Dom Kombatanta odwiedzą  ponownie.  I tak się stało.

Przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia,  po raz kolejny delegacja uczniów  w składzie: Julia Zuber, Julia Drożdż, Martyna Pacyna i Sabina Adamiak pod opieką Pani Anny Dworak odwiedziły podopiecznych Domu Kombatanta z życzeniami, własnoręcznie wykonanymi kartkami dla każdego podopiecznego,  słodkimi upominkami i świątecznym stroikiem.  Uczennice zapytane: co dał im wyjazd do Domu Kombatanta? Odpowiadały, że:  dzięki tej wizycie mogły poznać różne historie życia ludzi, wysłuchać ich wspomnień. Dziewczynki zwracały także uwagę na siłę ducha i dużą ilość energii, jaką mają podopieczni. My , pedagodzy uważamy, że jest to lekcja nie tylko historii, ale również szacunku i empatii dla drugiego człowieka.

Dorota Walczewska

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content