ZAWODY DRWALI 2019

W Polsce wciąż przybywa nowych lasów, a już istniejące, stają się coraz bardziej dostosowane do siedliska, bardziej odporne na choroby i szkodniki oraz anomalia pogodowe. Chcąc uniknąć gwałtownego procesu zamierania drzew, usuwa się drzewostany dojrzałe, a dzięki nieustannej pielęgnacji lasów przez leśników, następuje proces ich samodzielnego odnawiania. Każda faza rozwojowa wymaga nieco innych zabiegów profilaktycznych, ale większość z nich związana jest z koniecznością wycinania drzew.


W wyniku tych czynności, można by powiedzieć, że jako produkt uboczny na rynek trafia drewno – surowiec doskonały, niezwykły i najbardziej ekologiczny, jaki można sobie wyobrazić. Drewno ma ok. 30 tysięcy zastosowań. Służy m.in. do produkcji papieru, mebli, więźb dachowych i opału.  

Proces pozyskiwania drewna to jednak bardzo niebezpieczne zajęcie. Zawód drwala to jedna z najbardziej niebezpiecznych profesji (obecnie ścina się drzewo przy użyciu pilarki, a nie jak kiedyś siekiery). Aby ściąć drzewo bez uszczerbku, należy wiedzieć jak to zrobić, mieć dużą wprawę i doświadczenie. Dodatkowo warto wiedzieć, że drzewo ścięte w sposób niezgodny z zasadami bezpieczeństwa może powodować poważne uszkodzenia wśród drzew, takie jak np. zdarcie kory, złamanie wierzchołków, gałęzi czy całych pni. Z tego powodu Lasy Państwowe przykładają dużą wagę do profesjonalizmu drwali, którzy wycinają drzewa.  

Jedną z form podnoszenia umiejętności drwali są zawody drwali. Nadleśnictwo Głogów od 11 lat organizuje zawody, w których biorą udział pracownicy zakładów usług leśnych zajmujących się ścinką drzew na terenie naszego Nadleśnictwa. W tym roku 26 lipca, w trakcie „12-tych zawodów drwali dla pracowników Zakładów Usług Leśnych wykonujących pracę na terenie Nadleśnictwa Głogów w Leśnictwie Kłapówka”, zawodnicy zmierzyli się z precyzyjną ścinką drzewa do celu (ideałem było wbicie przez pień padającego drzewa palika w ziemię), okrzesywaniem drzewa, przerzynką na dokładność i złożoną przerzynką kłody. Wszystko to, pod presją rywalizacji i czasu – każdą konkurencję, należało wykonać w określonym czasie.  

Tak jak co, roku zawody były nie tylko formą rywalizacji, ale również szkoleniem zarówno dla pracowników zakładów usług leśnych zajmujących się ścinką drzew na co dzień, jak również dla leśników z Nadleśnictwa Głogów. 

Piotr Łabno

Nadleśnictwo Głogów

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content