NARODOWE CZYTANIE W GŁOGOWIE MAŁOPOLSKIM

Burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj oraz Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Głogowie Małopolskim zapraszają wszystkich mieszkańców naszej gminy na Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.


Wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę 9 września o godzinie 11.00 na głogowskim rynku. Uczniowie Zespołu Szkół w Budach Głogowskich, czytelnicy i zaproszeni goście wezmą udział w głośnym czytaniu najbardziej znanej powieści E. Orzeszkowej.

Gdy po raz pierwszy ukazała się w 1888 roku od razu została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i recenzentów. Barwne opisy, wyraziści bohaterowie, rozpoznawalne historyczne odwołania, połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi, to wszystko sprawiło, że książką zachwycało się wiele pokoleń czytelników. „Nad Niemnem” to jedna z najważniejszych powieści, która podejmuje temat Powstania Styczniowego, przypomnijmy, że w 2023 r. mija 160. rocznica rozpoczęcia walk powstańczych.

Inicjatywa Narodowego Czytania wychodzi od Prezydenta RP i objęta jest patronatem pary prezydenckiej. W związku z tym Prezydent Andrzej Duda skierował do Polaków list okolicznościowy. „Nad Niemnem” to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu – pisze Prezydent. – […] Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreśla. Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – dodaje Prezydent.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu. Akcji towarzyszyć będzie inscenizacja, quizy dla dorosłych i dzieci, kiermasz książki, poczęstunek. Każda książka E. Orzeszkowej przyniesiona na Narodowe Czytanie zostanie ostemplowana pamiątkową pieczęcią nadesłaną z kancelarii Prezydenta.

Robert Borkowski
Dyrektor MGBP w Głogowie Młp.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content