PAMIĘTAJMY O PANACH W DNIU ICH ŚWIĘTA

Chociaż Dzień Mężczyzny nie jest tak znanym świętem, jak Dzień Kobiet, to z roku na rok zyskuje na popularności. Zwyczajowo, w tym dniu to panie obdarowują swoich wybranków i nie tylko mniejszym lub większym upominkiem. Kiedy jest Dzień Mężczyzn w Polsce, a kiedy na świecie?


Data Dnia Mężczyzny jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie – dwa dni po święcie kobiet, czyli 10 marca. Data Dnia Mężczyzny w Polsce nie jest jednak przypadkowa. W tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, czyli rzymskich legionistów skazanych na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa w 320 roku. Wiele osób zapewne słyszało także o Dniu Mężczyzn w kwietniu. 4 kwietnia to inna proponowana data tego święta, jednak nie jest ona tak rozpowszechniona, jak wspomniany wyżej 10 marca. W kwietniu w niektórych szkołach w okresie PRL urządzano z tej okazji specjalne imprezy.

Dzień Mężczyzny – co to za święto i jaka jest jego historia?

Dzień Mężczyzny to stosunkowo młode święto, gdyż tradycja jego obchodzenia została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobagu przy wsparciu m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dyrektorka programu „Kobiety i Kultura Pokoju” Ingeborg Breines, przemawiając w imieniu UNESCO stwierdziła, że to świetny pomysł, który będzie symbolem równowagi płci.

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie do obchodów, tj. Australia, Chińska Republika Ludowa, Ghana, Holandia, Indie, Irlandia, Jamajka, Kanada, Malta, Mołdawia, Republika Południowej Afryki, Singapur, Stany Zjednoczone, Tobago i Trynidad, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content