PAMIĘTAJMY O ZWIERZĘTACH W ZIMIE

Zima to szczególnie trudny okres dla zwierząt żyjących w naturalnym środowisku. Niskie temperatury i gruba warstwa śniegu są dużym zagrożeniem chociażby dla ptaków, którym trudno znaleźć pożywienie. Wiedzą o tym już nawet przedszkolaki, które wzbogacają swoją wiedzę na temat świata przyrody przez cały rok. Jednym z celów pracy dydaktyczno-wychowawczej jest kształtowanie opiekuńczego stosunku do zwierząt oraz odpowiedzialności za ich los, zwłaszcza gdy ingerencja człowieka w środowisko naturalne jest tak duże. Realizacja treści programowych obejmuje również poznawanie zmian zachodzących w życiu zwierząt w kolejnych porach roku, ochronę i pomoc zwierzętom oraz kształtowanie postaw proekologicznych.


Ale najlepiej zweryfikować swoją wiedzę w działaniu. Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola w Budach Głogowskich pospieszyły na pomoc ptakom. Systematycznie dbają o „ptasią stołówkę”, która znajduje się przy przedszkolu. Podczas pobytu w placówce bacznie obserwują przylatujące ptaki, poznają ich zwyczaje, rozpoznają i nazywają poszczególne gatunki. Wiele dzieci przygotowało karmniki w swoich ogrodach, aby wesprzeć jak najwięcej sikorek, wróbli, sójek, gili i inne zimujące w naszej okolicy ptaki.

Pamiętać należy, by pomagać w sposób odpowiedzialny i przygotować pożywienie, które „wyjdzie im na zdrowie” np. w postaci mieszanek ziaren (słonecznika, pszenicy, jęczmienia, prosa, słonecznika, kukurydzy itp.), surowych owoców, słoniny lub zakupić gotowe pożywienie dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Należy unikać pokarmów z dodatkiem cukru czy soli, dlatego nie dokarmiajmy ptaków pieczywem.

Zachęcajmy zatem najmłodszych do okazywania troski zwierzętom, ma to bowiem wymiar zarówno edukacyjny, społeczny i ekologiczny. Jeszcze wiele zimowych dni przed nami, wiec i pracy niemało.

Marta Kondora

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content