PAWEŁ BAJ ZAPOWIEDZIAŁ SWÓJ START W WYBORACH 

W najnowszym numerze Ziemi Głogowskiej na stronie 3 rozmowa z Pawłem Bajem, burmistrzem Głogowa Małopolskiego o planowanych inwestycjach gminnych w najbliższych latach oraz o starcie w nadchodzących wyborach samorządowych. Zachęcamy do lektury artykułu.


Panie burmistrzu, na grudniowej sesji, radni Rady Miasta jednogłośnie przyjęli budżet gminy na 2024 rok. Jak pan ocenia ten plan dochodów i wydatków?

Oceniam go bardzo dobrze. Na ten rok dochody budżetowe zaplanowane zostały w wysokość 146,6 mln zł zaś wydatki w wysokości 156,4 mln zł. To rekordowy budżet w historii naszej gminy. Dla porównania w roku 2016 budżet gminy wynosił 57,6 mln zł po dochodach i 54,8 mln zł po wydatkach.

To naprawdę imponująca różnica. W ciągu sześciu ostatnich lat udało się zwiększyć budżet gminy o prawie 200 procent! Jednak w tym roku zaplanowany został deficyt budżetowy.

Warto przypomnieć, że przez ostatnie cztery lata gmina nie miała żadnego deficytu. Mało tego że się nie zadłużaliśmy, to jeszcze byliśmy w stanie spłacać wcześniejsze zobowiązania i płacić ciągle rosnące odsetki bankowe. Każdego roku spłacaliśmy ponad 3 mln wcześniejszych zobowiązań.

Z czego to wynikało?

Przede wszystkim z doskonałej sytuacji finansów gminy. Mogliśmy z powodzeniem realizować ważne dla mieszkańców inwestycje ze środków własnych, bez konieczności zaciągania kolejnych kredytów.

To skąd deficyt w tegorocznym budżecie?

Z tego, że rozpoczęła się nowa perspektywa programowania środków unijnych na przyjęcie których musimy się przygotować. Środki z deficytu w 100% zaplanowane zostały na przygotowanie dokumentacji projektowej planowanych inwestycji i wkłady własne gminy do przygotowywanych wniosków. Tak robimy przed każdą nową perspektywą, aby maksymalnie wykorzystać środki zewnętrze, które pojawią się do wykorzystania dla gmin.

O jakich projektach mówimy?

Przede wszystkim o projektach w obszarze: infrastruktury drogowej, ochronie środowiska, bezpieczeństwie, rewitalizacji obszarów zdegradowanych, kultury, oświaty, sportu i turystyki. Największym projektem realizowanym w najbliższych latach będzie rozdzielenie – w starej części Głogowa Młp. – kanalizacji ogólnospławnej osobno na sanitarną i deszczową. Na ten cel zaplanowane zostało ponad 11 mln zł. Budowa nowych urządzeń i instalacji wodnych i kanalizacyjnych m.in. w Wysokiej Głogowskiej i Rudnej Małej (hydrofornia), nowe urządzenia do podczyszczania ścieków, nowe przepompownie i studnie głębinowe łącznie na ponad 9 mln zł. Nadal tworzone będą nowe strefy gospodarcze wraz z budową sieci dróg i infrastruktury towarzyszącej. W obszarze kultury rozbudowany zostanie dom ludowy w Wysokiej Głogowskiej i Rudnej Małej, powstanie nowy budynek Muzeum Ziemi Głogowskiej, odnowione zostaną trzy zabytkowe parki: Grabina w Głogowie Młp., parki przy szkole w Budach i Wysokiej Głogowskiej. Odbudowane zostaną drogi i chodniki w starej części Głogowa Młp. m.in. na ulicach: Rzeszowskiej, Ogrodowej, Prusa, Witosa, Targowej, Wąskiej, Żeromskiego, Głowy, Larymowicza i bocznych. Zadania te będą realizowane z ramach programu „Odnowa głogowskiej starówki”. 

A co z drogami w innych miejscowościach?

W tym roku dokończymy przebudowę dróg w Przewrotnem – droga północna, w Budach Głogowskich – Rękawek, os. Styków – ulica Hetmańska. Przystąpimy do budowy dróg w Rudnej Małej na os. Polam – ul. Lotniskowa, os. Rogoźnicy – ulica św. Kolbego. Wykonamy również projekty nowych odcinków dróg m.in. łącznik Lipia z os. Zabajką, na os. Wola Cicha przedłużenie ulicy Zabajskiej i inne.

A co ze sportem i oświatą?

W najbliższych latach powstaną trzy nowe boiska Orlik: na os. Wola Cicha, przy stadionie na Wysokiej i na Budach Głogowskich. Również istniejące już boiska Orlik w Przewrotnem i Głogowie Młp. zostaną kompleksowo odnowione. Powstanie także tężnia nad stawami Traczewskich w Głogowie, nowe siłownie terenowe i ścieżki rowerowe i przyrodnicze. Na ten cel będzie sporo środków z programów zewnętrznych. Rozpoczniemy także budowę I etapu szkoły na os. Niwa.

Bardzo ambitne plany! Czy w związku z tym, w zbliżających się wyborach, zamierza pan ponownie ubiegać się o urząd burmistrza?

Tak, podjąłem decyzję o starcie w zbliżających się wyborach. Uważam, że jestem człowiek sprawdzonym i skutecznym w podejmowanych działaniach na rzecz gminy i jej mieszkańców. Zawsze starałem się i będę tak czynił nadal, aby urząd burmistrza traktować jako służbę dla dobra mieszkańców.

W takim razie życzymy powodzenia w nadchodzących wyborach i trzymamy kciuki, aby udało się zrealizować wszystkie plany inwestycyjne ważne dla mieszkańców.

Bardzo dziękuję.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content