RUSZA GMINNY PROGRAM PROFILAKTYCZNY

W poniedziałek 26 lutego br. nasza gmina we współpracy z Głogowską Fundacją Rozwoju Społecznego rozpoczyna cykl zajęć profilaktycznych pn. Trening Umiejętności Społecznych TUS.


Zachęcam serdecznie rodziców do zapoznania się z ofertą zajęć, które będą nieodpłatne – informuje Paweł Baj, Burmistrz Głogowa Małopolskiego.

Miejscem spotkań będzie Miejsko-Gminny Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskim. Zajęcia TUS będą odbywały się w grupach 8-10 osobowych, dobranych pod względem wieku. Każda z grup będzie miała 12 spotkań, po jednym w tygodniu. Zajęcia poprowadzi Agata Szostak-Zachajusz z EduMedica i potrwają one około trzech miesięcy.

TUS – na czym polega trening umiejętności społecznych?

Jest to rodzaj terapii dla dzieci, którą prowadzi się w grupie rówieśniczej. Powstał z myślą o dzieciach, które mają trudności w nawiązywaniu relacji i potrzebują wsparcia w zakresie rozwoju społecznego. Jest przydatny u osób, u których ta strefa jest zaburzona. Głównym celem zajęć jest wypracowywanie relacji społecznych, zachowań akceptowanych społecznie, a także kształtowanie umiejętności odczytywania gestów i mowy ciała.

Podczas zajęć TUS specjaliści skupiają się na:

  • trenowaniu umiejętności społecznych oraz komunikacyjnych,
  • niwelowaniu zachowań niepożądanych,
  • pracy nad przestrzeganiem norm i zasad,
  • modyfikowaniu przejawianych zachowań na bardziej pożądane, a także aprobowane społecznie,
  • rozwijaniu sfery komunikacyjnej, wzbogacaniu i poszerzeniu zasobu słownictwa,
  • wyposażaniu w umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, z porażkami i niepowodzeniami,
  • kształtowaniu umiejętności wyrażania własnych odczuć i emocji, jak również rozpoznawania potrzeb i znaczenia gestów.

Powyższe umiejętności i sprawności są kształtowane oraz wypracowywane w drodze ćwiczeń i zabaw. Dzięki temu dzieci i młodzież chętnie w nich uczestniczy, a cele są osiągane w sposób im najbliższy. Co ważne i cenne, terapeuci TUS zwracają dużą uwagę na to, aby zachowania przyswajane na zajęciach miały przełożenie na codzienne funkcjonowanie w życiu społecznym.

Dzieci na zajęciach TUS niejednokrotnie czują ulgę. Dzięki ćwiczeniom prowadzonym w bezpiecznych dla siebie warunkach mogą zmierzać się z tym, z czym w życiu codziennym mają trudność. Doświadczają zrozumienia i czują, że metody pracy zostały dostosowane do ich możliwości psychofizycznych. Terapeuci pomagają rozwiązywać wiele problemów z którymi dzieci mierzą się w sferze społecznej. Bardzo często osoba biorąca udział w treningu nie wie, dlaczego jej zachowanie wywołuje negatywną reakcję otoczenia, a ona sama odczuwa, że nie jest obdarzana sympatią. Efektem zajęć TUS jest przepracowywanie w bezpiecznych dla siebie warunkach sytuacji społecznych i sposobów reagowania na nie.

Zapraszamy do kontaktu: umig@glogow-mlp.pl lub brebisz@wp.pl

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content