A MOŻE PĄCZUSIA?

Tłusty czwartek to tradycyjne polskie święto przypadające 52 dni przed Wielkanocą, obchodzone głównie poprzez spożywanie pączków. Historia tego dnia sięga średniowiecza, kiedy to w ostatni czwartek przed Wielkim Postem ludzie obchodzili ostatnie dni karnawału, a w niektórych regionach odbywały się różnego rodzaju zabawy i tańce.


Tłusty czwartek to też czas, kiedy wszyscy mają „dobrą wymówkę” do tego, by skorzystać na pełnej karnawałowej rozrywce. Jest to doskonała okazja do tego, by spotkać się z najbliższymi, zjeść pyszne pączki i pośmiać się z przeróżnymi tradycjami związanymi z tym dniem. Co do humoru, to tłusty czwartek to z pewnością okazja do zabawy i żartów. Można eksperymentować z niecodziennymi smakami pączków, organizować zabawy w związku z wyborem „najlepszego pączka”, albo wręcz „najdziwniejszego pączka”. Ogólnie rzecz biorąc, tłusty czwartek to czas, kiedy można poczuć atmosferę radości i beztroski, przed zbliżającym się okresem Wielkiego Postu.

Oto kilka ciekawostek związanych z tłustym czwartkiem.

W niektórych regionach Polski obchody tłustego czwartku są połączone z różnego rodzaju festiwalami ulicznymi, gdzie można znaleźć zabawy dla dzieci, stoiska z jedzeniem i rozmaitymi atrakcjami.

Tradycja tłustego czwartku jest obchodzona nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich, takich jak Niemcy, Holandia czy Szwecja, gdzie znanym przysmakiem podobnym do pączków jest tzw. „Berliner”.

Oprócz pączków, w niektórych regionach Polski tradycyjnie jedzono także faworki, czyli chrust, który jest smażonym cienkim ciastem z posypką cukrową.

W Polsce istnieje wieś o nazwie Pączek Gorzycki, położona jest w województwie podkarpackim (powiat Tarnobrzeski, gmina Gorzyce).

Aby spalić jednego pączka wystarczy 48 minut szybkiego marszu, 57 minut mycia okien lub godzinę i 39 minut pisania na komputerze.

Według badań jednego pączka w Tłusty Czwartek zamierzało zjeść 19% Polaków, 2-3 pączki 47%, a więcej niż 3 pączki zadeklarowało 24% badanych. Co ciekawe aż 9 % nie ma zamiaru jeść pączków.

Początki smażenia pączków można odnaleźć na Bliskim Wschodzie lub starożytnym Rzymie. W Polsce pierwotnie pączki były robione z chlebowego ciasta, nadziewane słoniną i smażone w smalcu. Ta wersja pączka była znacznie bardziej kaloryczna niż obecne słodkie wersje.

15 lutego 2007 roku Google uczciło po raz pierwszy Tłusty Czwartek, zmieniając swoje logo w Polsce. Zamiast liter o pojawiła się grafika symbolizująca pączki.

Najdroższe pączki na świecie, zamiast róży czy powideł zawierają między innymi złoto i szampan! Jedne z takich przysmaków serwowane są w Nowym Jorku. Nazywają się Golden Cristal Ube Donut. Do ich przygotowania wykorzystuje się drogiego szampana oraz jadalne złoto. Koszt takiego pączka to ok 400 zł!

Największy pączek na świecie ważył ponad 3,5 tony i miał średnicę ponad 6 metrów. Został wykonany w stanie Teksas w USA w 2020 roku, jako część obchodów Dnia Pączka.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content