mPOTĘGA, CZYLI NIESZABLONOWA MATEMATYKA

W roku szkolnym 2021/2022, uczniowie klas VII Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej uczestniczą w projekcie „A ku ku! Matematyka?”, który realizowany jest w ramach ogólnopolskiego programu mPotęga. Jego celem jest promowanie nauki matematyki w ciekawy i nieszablonowy sposób. Nasz projekt zdobył grant w VIII edycji programu. Szkoła otrzymała darowiznę od mFundacji w wysokości 8000 zł na jego realizację.


Chcemy ukazać naszym uczniom przydatność matematyki w życiu codziennym, aby nauczyli się rozsądnie podejmować decyzje dotyczące oszczędzania, zakupów, kredytów, poznali zasady kreatywnego myślenia i wykorzystania umiejętności matematycznych w praktyce. Nasze działania realizowane w ramach projektu, to rozsądne kupowanie połączone z wizytami w sklepach, wspólne gotowanie, planowanie remontu, spotkanie z miejscowym rolnikiem i pracownikiem banku. Podczas zajęć uczniowie poszukują odpowiedzi na pytania: ile możemy kupić za ustaloną kwotę, jak zaplanować posiłek dla rodziny, dysponując określonym budżetem, ile wydajemy na codzienne zakupy, co kryją sklepowe promocje. Przekonują się, że matematykę możemy spotkać podczas przygotowywania jedzenia w kuchni czy pieczenia ciast. Odmierzają składniki, przeliczają masę, odczytują temperaturę. Dzięki zajęciom kulinarnym nauczyli się dobierać proporcjonalnie ilość produktów. Wspólnie z uczniami planujemy remont pracowni matematycznej. Wyznaczamy powierzchnię ścian, podłóg, obliczamy ilość potrzebnych materiałów do przeprowadzenia zmian. Wybierzemy się do sklepu budowlanego w celu ustalenia kosztów, które trzeba ponieść. Podczas spotkania z miejscowym rolnikiem młodzież nauczyła się ustalać potrzebną ilość zboża do zasiania pola, nawozów do użyźniania ziemi, oprysków na rośliny. Uczestnicy poszukiwali figur przestrzennych, symetrii wśród roślin i budowli. Poprzez lekcje o bankowości uczniowie nauczą się rozsądnie podejmować decyzje dotyczące oszczędzania, zakupów czy kredytów. Dowiedzą się, ile kosztuje kredyt i czy warto trzymać pieniądze w skarpecie.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia realizacji programu. Informacje oraz fotorelacje zamieszczane są na stronie internetowej szkoły zswg.pl w zakładce „mPotęga”.

 

Bujak Joanna

Kowalska Aneta

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content