TVP HISTORIA W GŁOGOWSKIEJ BIBLIOTECE

W piątek 20 stycznia w Głogowie Małopolskim gościła ekipa telewizyjna TVP Historia. Nagrywano zdjęcia m. in. z udziałem dr. Roberta Borkowskiego, dyrektora Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej im. Rudolfa Menerki.


Redaktor Tadeusz Płużański z TVP Historia jest autorem cyklu dokumentalnego zatytułowanego „Księża wolności”. Cykl ten ukazuje sylwetki  kapłanów Kościoła Katolickiego, którzy walczyli o polskość i wiarę w XX wieku.
Każdy z odcinków przedstawia konkretne osoby i ich historię, często zakończoną tragiczną śmiercią. Trzeba ich przypominać szczególnie w sytuacji, kiedy nieco zapomniane stają się wartości przez wieki utożsamiane z triadą: Bóg, Honor, Ojczyzna. Wyjątkowe miejsce w panteonie księży wolności zajmują tacy kapłani jak wciąż mniej eksponowany ks. Jan Zieja, ks. Franciszek Blachnicki, czy ks. gen. Witold Kiedrowski. Mamy także kapelanów Solidarności, począwszy od tych bardziej znanych ofiary czasów pogardy, jak ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak, ks. Sylwester Zych, czy ks. Stanisław Suchowolec, po tych niemal zapomnianych jak bp Herbert Bednorz, ks. Hilary Jastak, czy żyjący do dziś ks. Stanisław Małkowski i ks. Jan Sikorski. 

Bohaterem kolejnego z odcinków cyklu będzie ks. Michał Pilipiec, kapelan Obwodu AK Rzeszów, który 8 grudnia 1944 roku został przez UB wywieziony z zamku rzeszowskiego do głogowskich lasów i tam zamordowany wraz z trzema innymi żołnierzami AK. Ciało bohaterskiego księdza spoczywało w lesie aż do 1977 roku, kiedy to ekshumowano jego zwłoki i przeniesiono na cmentarz w Błażowej.
W odcinku, który można będzie obejrzeć na przełomie lutego i marca wystąpił dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej – dr Robert Borkowski, a wraz z nim inni historycy, m.in. dr Małgorzata Kutrzeba prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej i dr hab. Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego oddziału IPN.
 
Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content