XII GŁOGOWSKI PRZEGLĄD KAPEL I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH

W ubiegłą niedzielę – 10 września, w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Małopolskim rozbrzmiewała muzyka ludowa. Wszystko to za sprawą XII Głogowskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych pod nazwą „Wykopki 2023”. Organizatorem wydarzenia był Miejsko Gminny Dom Kultury im. F. Kotuli w Głogowie Małopolskim. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Głogowa Małopolskiego, Paweł Baj.


Do Głogowa zjechały się zespoły śpiewacze i kapele ludowe z całego Podkarpacia. Na scenie swoje umiejętności zaprezentowało 7 kapel oraz 13 zespołów śpiewaczych ukazując piękno i różnorodność muzyki ludowej naszego regionu.

– Cieszy nas fakt, że sięgacie do dorobku swoich przodków. Doceniliśmy najbardziej archaiczny, wykopany z dawnej muzycznej kultury ludowej repertuar oraz styl wiejskiej gry na instrumentach jak i śpiewu – powiedziało jury podczas ogłoszenia wyników. 

W tym roku muzykantów oceniało jury w składzie:

Agata Hemon – polonistka, absolwentka studiów podyplomowych o kulturach regionów na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka folkloru polskiego i miłośniczka kultury ludowej, organizatorka i koordynatorka wielu regionalnych przeglądów. W 2022 r. otrzymała odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Maria Kula – etnolog, instruktor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, koordynatorka ogólnopolskich imprez, zasiadająca w komisjach oceniających imprezy folklorystyczne w województwie podkarpackim. Współpracuje z zespołami ludowymi na terenie Podkarpacia.

Jakub Czapla – skrzypek oraz cymbalista, czerpiący inspiracje z dawnej wiejskiej muzyki skrzypcowej południowo-wschodniej Polski, student muzykologii w Instytucie Nauk o Sztuce na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, wraz ze swoim zespołem „Iskierczanie” odbył tournée po Stanach Zjednoczonych.

Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii zespoły śpiewacze:

I miejsce Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej,
II miejsce Kapela „Przewrotniacy” z Przewrotnego,
III trzecie miejsce ex aequo Kapela „Lasowiackie Baby” z Kolbuszowej oraz Kapela „Łola”.

Dodatkowo wyróżniona została kapela „Tradycyjne brzmienie” z Czarnej k. Łańcuta.

W kategorii kapele ludowe:

I miejsce ex aequo Zespół „Górnianki” z Kolbuszowej Górnej oraz Zespół „Podegrodzcy Chłopcy” z Podegrodzia,
II miejsce ex aequo Zespół Ludowy „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej oraz Zespół Regionalny „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego,
III miejsce Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali „Podegrodzkie Dziopy” z Podegrodzia.

Zwycięzcy otrzymali z rąk burmistrza Pawła Baja nagrody pieniężne oraz pamiątkowe motyki, zaś wszystkie zespoły biorące udział w przeglądzie wyjechały z Głogowa Małopolskiego z pamiątkową statuetką.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content